Apple WWDC 2024: Yapay zeka, iOS 18 ve dahası!

Apple, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği WWDC 2024 kapsamında yazılımlarıyla ilgili birçok yenilik duyurmaya hazırlanıyor. Yapay zeka destekli iOS 18/iPadOS 18’e ek olarak Apple Vision Pro gibi ürünler hakkında güncellemeler açıklanacak. İşte Apple WWDC 2024 kapsamında tanıtılacak ürünler.

Apple WWDC 2024 ile neler tanıtılacak?

Google ve Microsoft gibi devler geçtiğimiz ay yapay zeka odaklı etkinlikler düzenledi. Bu kapsamda Apple, 10 Haziran tarihinde WWDC 2024 ile yapay zekaya yönelik yeniliklerini paylaşacak. Etkinlikte Siri’nin kapsamlı güncellemesi dikkat çekecek gibi duruyor.

iOS 18 / iPadOS 18

iOS 18 ve iPadOS 18 güncellemeleriyle birlikte Apple, RCS mesajlaşma desteği sunacak. SMS’in yerini alacak bu özellik, Android cihazlarla okundu ve reaksiyon ekleme desteği sunacak. Güncellemenin ayrıca Apple Haritalar’da özel rotalar, Notlar’da ses kaydı ve daha özelleştirilebilir ana ekrana yer vermesi bekleniyor.

Apple Music, OpenAI araçlarını kullanarak yapay zeka tarafından oluşturulan çalma listeleri de sunabilir. Yerel Apple uygulamaları da yapay zeka işlevlerinden faydalanabilir gibi duruyor.

Yapay zekalı Siri

iOS 18 güncellemesinin bir parçası olarak Siri’nin çok daha gelişmiş bir yapay zekaya kavuşması bekleniyor. Son raporlar, Apple’ın OpenAI ile anlaştığını ve Siri altyapısında ChatGPT sunacağını ortaya koydu.

Bu kapsamda Siri’nin çok daha iyi yanıtlar, transkripsiyon ve fotoğraf düzenleme gibi görevleri yapabileceği düşünülüyor.

macOS 15

Apple, iOS’ta yer vereceği bazı yenilikleri ile macOS 15 ile de sunabilir. Buna göre Ayarlar bölümünde Genel sekmesinin yükselmesi ve Ses ve Bildirim seçeneklerinin aşağıya çekilmesi mümkün görünüyor. Siri simgesi de tek renkli bir sembol olarak yeniden tasarlanabilir.

Donanım

Donanım tarafında ise iPhone veya Watch beklenmiyor. Ancak Apple’ın Mac’lerin M3 veya M4 versiyonlarını duyurabileceği düşünülüyor. USB-C destekli AirPods Max ve yenilenmiş Apple TV de bekleniyor. Vision Pro ayrıca ABD dışındaki yeni pazarlara açılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir