Apple, iPhone’da silinen fotoğrafların neden geri geldiğini açıkladı

Geçtiğimiz hafta birçok iPhone kullanıcısı, Reddit’te eski ve uzun süre önce silinen fotoğrafların, hatta bazı hassas resimlerin aniden cihazlarına geri döndüğünü paylaşmışlardı. Apple, sorunu bu haftanın başında çıkan iOS 17.5.1 güncellemesiyle düzeltti. Şimdiyse sebebini açıkladı.

iPhone silinen fotoğraflar geri gelme sorunu, bozuk veritabanı girişinden kaynaklanıyormuş

İlk olarak 9to5Mac’e paylaşılan açıklamada Apple, sorunun belirli iPhone cihazında yerel olarak saklanan bozuk bir veritabanı girişinden kaynaklandığını paylaştı. Şirket, bu hatanın iCloud Fotoğraflarını içermediğini belirtiyor. Apple, etkilenen fotoğrafların bulut üzerinde depolanmadığını ve bu fotoğrafların hiçbirinin hiçbir şekilde iCloud Fotoğraflarına senkronize edilmediğini belirtiyor.

Apple’a göre, bazı kullanıcılar en son model iPhone’a geçtikten sonra eski bir iPhone’dan tarihleri 2010’a kadar uzanan silinmiş fotoğrafları görebilmişler. Apple’a göre bu, yeni iPhone’un eski iPhone’ın yerel veya iCloud yedeği veya cihazdan cihaza transfer kullanılarak geri yüklendiği durumlarda mümkün.

Önceki cihazını satan kullanıcılar için Apple, eski iPhone’un tamamen silinip sıfırlandığından ve ardından yeni sahibine teslim edildiğinden emin olunduğunda, bu fotoğrafların geri gelmeyeceğini belirtiyor.

En son iOS güncellemesi bu hatayı düzeltildi ve gelecekte nüksetmeyeceği açıklandı. Ancak güncelleme daha önce silinen ve geri getirilen fotoğrafları tekrar silmiyor. Telefonlarında eski silinmiş fotoğraflar bulan kullanıcıların bu fotoğrafları Fotoğraflar uygulamasında bulup tekrardan silmeleri gerekiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir